• Crkva Prisoje

     

    Uznesenje Blažene Djevice Marije

  • Župna Kuća Prisoje

     

  • Prisoje

  • Panorama s kalvarije

 

booked.net

POSJEĆENOST

1.png0.png7.png7.png6.png4.png7.png
Danas 4456
Jučer 4614
Tjedan 14769
Mjesec 94749
Sveukupno 1077647

29-05-2024

Tiskana monografija o župi Prisoje

Nedavno je naša župa dobila vlastitu monografiju, većina Vas to već i zna i nadamo se da je i kupila monografiju. Monografija je tiskana povodom 100 godina od osnutka naše župe.

sl. Naslovna stranica monografije

Dakle župa Prisoje osnovana je prije sto godina, odcijepivši se od župe-matice Grabovice, makar je tadašnji grabovički župnik fra Klemo Doko već krajem 1922. godine preselio iz Grabovice u Prisoje, u novu župnu kuću. Odatle je služio obje župe sve dok u svibnju 1924. g. Grabovica nije dobila vlastitog župnika. Otada je župa Prisoje postala potpuno odvojena od Grabovice i samostalna.

Monografija je rađena u najvećoj mjeri na temelju arhivske građe iz arhiva Hercegovačke franjevačke provincije, Biskupskoga ordinarijata Mostar i Župnog ureda Prisoje, kao i Grabovice. Sastoji se od pet poglavlja: Opća društvena i crkvena povijest Prisoja, Povijest župe Prisoje, Život i smrt (o demografskim kretanjima  te plemenima i rodovima u župi), Ljudi i događaji te konačno Školstvo u Prisoju.

Župa je dobila brojna duhovna zvanja, među kojima su i dvojica živućih biskupa: mons. Dražen Kutleša, zagrebački nadbiskup, i mons. Ivan Ćurić, pomoćni biskup Đakovačko-osječke nadbiskupije, a iz župe je fra Milan Krišto, provincijal zagrebačkih franjevaca.

Autor zahvaljuje brojnim suradnicima na izradi monografije, ali i župljanima i odseljenicima koji su dostavili podatke a osobito fotografije.

Knjiga je lijepog formata i još ljepših korica, a može se nabaviti u župnome uredu Prisoje i u Našim ognjištima po cijeni od 60 KM.

Slijedeća slika prikazuje troškove izrade monografije.  

Hvala svim donatorima!

 

KONTAKT

 

Župa Prisoje

Uznesenja Bl. Djevice Marije

 

 

Adresa: Prisoje 55, 80245 Prisoje, BiH

Telefon:  +387 34 366-604

Fax: +387 34 366-604

Mail: info@zupaprisoje.net

Transakcijski račun otvoren kod „UniCredit Bank“

SWIFT: UNCRBA22

IBAN: BA393380604816953985

 

LINKOVI

 

 

  

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vi ste ovdije: