• Crkva Prisoje

   

  Uznesenje Blažene Djevice Marije

 • Župna Kuća Prisoje

   

 • Prisoje

 • Panorama s kalvarije

 

booked.net

POSJEĆENOST

1.png1.png5.png9.png1.png1.png9.png
Danas 1266
Jučer 5676
Tjedan 24865
Mjesec 72379
Sveukupno 1159119

14-06-2024

PODIZANJE KRIŽEVA NA GROBLJU MIRA – BILE

Naše žrtve iz Drugoga svjetskog rata i poraća zaslužile su da ih se svi zajedno sjećamo. Zbog toga im svima podižemo križeve na Groblju mira na Bilima, župa Goranci, bez obzira znalo se ili ne za njihov grob, te stvaramo prostor gdje se za njih zajednički možemo moliti i o njima razmišljati.

Križeve na Groblju Mira ispred crkve podižu Povjerenstva naših općina onim redom kako je koje od povjerenstava nastajalo i otpočinjalo svoje djelovanje, i to sa završenim popisom smrtno stradalih najprije u Drugom svjetskom ratu (1941.-1945.), a potom u Domovinskom ratu (1991.-1995.), a bit će uvrštene i žrtve Prvoga svjetskog rata, kao i ratova u Turskom razdoblju u trajanju od 430 godina.

Postupak za podizanje križa je sljedeći:

Novčani iznos za podizanje jednoga križa je 200 KM. To je nešto više od stvarnog iznosa sa svrhom da tako stvorimo fond za one žrtve koje nemaju nikoga svoga. Način na koji možete izvršiti uplatu za postavljanje križa je sljedeći:

 • Na uplatnici napisati ime i prezime, adresu i broj telefona ili mobitela uplatitelja.
 • Navesti ime (ime oca) prezime žrtve, godina rođenja i godina smrti (nestanka).
 • U zagradi obvezno navesti redni broj(s lijeve strane, u rasponu od 1-2019) pod kojim se žrtva vodi u popisu žrtava unutar jednog naseljenog mjesta u Tomislavgradu (naveden na stranici Općine Tomislavgrad, sve prema knjizi „Duvanjski žrtvoslov“, koji su 2013. priredili fra Robert Jolić, Jure Krišto i Ante Tadić).
 • Navesti naziv primatelja (Sredstva za obilježavanje grobišta na Groblju mira u Bilima), broj žiro računa i iznos uplate.

Za pretpostaviti je da će biti i onih koji bi željeli, ali nisu u mogućnosti platiti postavljanje spomen-križeve svojim članovima obitelji, kao i onih koji nemaju više živih srodnika. Zbog toga pozivamo sve institucije, udruge, sve naše poslovne ljude, ali i sve ljude dobre volje, koji to mogu i žele, da svojim dobrovoljnim prilozima i donacijama omoguće izgradnju i postavljanje spomen-križeva i za one kojih se nema tko spomenuti.

Broj podračuna je: 154-460-20153031-20 s naznakom: Primatelj – Sredstva za obilježavanje grobišta na Groblju mira u Bilima, a svrha doznake je za »Uplata za križ«.

 

Za sve dodatne informacije obratite se u zgradi Općine Tomislavgrad, Mijata Tomića 120, ured broj 43, putem telefona +387 34 356 400 ili preko e-adrese: opcina.tg@tel.net.ba, kao i na stranicama: www.tomislavgrad.gov.ba ili  www.grobljemira.info

Sve uplate bit će javno obznanjene na mrežnoj stranici Općine Tomislavgrad kroz popis koji će biti redovito ažuriran.

Hvala svima!

 Papa Ivan Pavao II. pozvao je sve narode da popišu svoje vjerne svjedoke i mučenike, te o njima govore kako bi ih mogli nasljedovati za bolji život. Među njima nisu samo oni koje je svetima proglasila Crkva, nego i oni koji su izložili svoj život za dobro svoga naroda. 

Narod koji zaboravlja svoju prošlost, slijep ide u budućnost.

Popis žrtava – II svjetski rat i poraće – TOMISLAVGRAD

 

KONTAKT

 

Župa Prisoje

Uznesenja Bl. Djevice Marije

 

 

Adresa: Prisoje 55, 80245 Prisoje, BiH

Telefon:  +387 34 366-604

Fax: +387 34 366-604

Mail: info@zupaprisoje.net

Transakcijski račun otvoren kod „UniCredit Bank“

SWIFT: UNCRBA22

IBAN: BA393380604816953985

 

LINKOVI

 

 

  

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vi ste ovdije: