• Crkva Prisoje

     

    Uznesenje Blažene Djevice Marije

  • Župna Kuća Prisoje

     

  • Prisoje

  • Panorama s kalvarije

STATISTIKA

Danas
Jučer
Ovaj tjedan
Ovaj mjesec
Prošli mjesec
Ukupno
1674
1271
1674
40101
59298
2414208

Vaš IP: 92.240.33.161

Završen spomenik

Obavještavamo, da je spomenik svim poginulima za Hrvatsku župe Prisoje u najbitnijem dijelu gotov, ima još nekih popratnih detalja koje ćemo dodati ali ono najbitnije je završeno. Ako netko primjeti neku grešku ili da netko fali, molimo da bez ustručavanja prijavi župniku.

Svečano otvaranje planiramo u nedjelju 12.8.2018. god. (pa planiraj te svoje odmore i dolaske), pod Sv. Misom u 11h, pod kojom bi bio blagoslov i svečano otvaranje spomenika, te prigodna zakuska na koju će svi donatori biti posebno pozvani a i svi naši župljani i oni kojih se ovo tiče.

Na ovaj način želimo upoznati sve naše župljane, a pogotovo Dučića i Ivančića, da je faza izgradnje spomenika završena i da nastavljamo dalje sa projektom uređenja groblja glavičice, tj. slijedeća faza, a to je promjena i uređenje zidova. Izgradnja spomenika je bila na dobrovoljnoj bazi i kako je tko htio i osjećao, a slijedeću fazu - zidove, očekujemo odziv pod obvezno, svih koji imaju ukopno mjesto u groblju glavičice, ne nekom striktno cifrom već onako kako tko osijeća i želi dati, odnosno prema svojim mogućnostima. Unaprijed hvala i od Gospodina blagoslov, za svaki pa i najmanji dar s ljubavlju darovan!

 

DRAGOVOLJNI DAROVATELJI ZA GRADNJU SPOMENIKA:

JURE Šola - Gogušić

Ob. pok. JERKE Kutleša - Jukina

MIJO Kutleša - Ćoskov (stariji)

Ob. MIJE  Kutleša - Jukina

IVICA Krišto  - Maćanov

VLADE  Šola  - Gogušić

MILE  Ivančić  - Tomin

ZVONKO  Kutleša  - Zelin

KRUNO  Kutleša  - Zelin

ANTE  Ljubičić - Bikić

ZVONKO  Kutleša  - Ćoskov

JAKOV  Kutleša  - Ćoskov

JOZO  Kutleša  - Grgin

STIPAN  Ivančić  - Pipija

MILE  Ivančić  - Kesić

DANE  Sučić

VLADE  Ivančić  - Zelin

IVAN Pavić

PERE  Ivančić - Peranović

ANTE  Šola - Švegića

MATE  Kutleša -Tulja

IVAN  Ljubičić - Ivićev

MATE  Šola - Gabrin

MATE  Šola  - Paškin

BOŽE  Ljubičić  - Maćanov

IVICA  Sučić +Križana

STIPE  Šola  - Vladić

don. MATE  Šola

IVAN  Perković +Miše

IVA  Sabljić

BRANKO  Ivančić  - Kesić

JAKOV  Šola  - Švegića

OPĆINA  "Tomislavgrad"

JOZO  Ivanda

KAJA  Krivić

MIRA  Kutleša +Ivana

ANĐA  Kapulica  - Mugića

LUCA  Drmić +Šimuna

Ministarstvo Zna.Pro.Ku.Sp. - HBŽ

FRANO  Ćurić  - Franuka

MIRKO Drmić

MATE  Sučić – Ljolja

STIPAN  Kutleša  – Ćoskov

JOSIP  Matić

ZVONIMIR  Kutleša  +Bože

ANTE   Ivančić  - Tončić

IVAN  Vukadin

ANTE  Šola  - Ružuljić

ŽELJKO  Šola  - Gogušić

KREŠO  Ivanda +Jure

Dobročiniteljima dragi Bog dao zdravlje duše i tijela!

 

Naziv spomenika:     KRIŽ - Vrata u vječnost

od akademskog umjetnika Anđelka Mikulića

Spomenik tumačenje:                     

Spomenik svim poginulim za Hrvatsku,

                                       Prisoje,

Tomislavgrad

Stećak,

spomenik pređima pred osmanlijskog vrimena ovih prostora, temelj je razmišljanja o spomeniku našim poginulim za ovu zemlju – Hrvatsku!

Stotine razloga potiče nastavak prekinutog 400 godišnjeg kontinuiteta spomen gradnje. Glavni razlog je u tome, što svojom jednostavnošću, širokim plohama oblikovani monumenti, s minimumom maksimalno kazuju.

Pet je kamenih blokova oblikovano i posloženo tako da tvore slavoluk, vrata u obliku križa, prolaz u vječnost – vrata u vječnost. Na dva položena kamen bloka, nauzgorena su dva vertikalna monumenta, koja na svojim ramenima nose kameni blok u obliku kocke, koja ih međusobno povezuje. Na kamenoj kocki povrh vrata, sa dvije čelne strane reljefno je isklesan grb Herceg-Bosne. Sve strane spomenika su čelne, tako da ga se može promatrati kao potpunu skulpturu. Na dvije velike čeone plohe vertikalnih blokova, popisana su imena svih poginulih za Hrvatsku zemlju s područja župe Prisoje. Svih pet blokova na sebi kao detalje nose reljefno oblikovane hrvatske biljege.

 

Financijsko izvješće:   Spomenik je koštao 56. 000,00 KM

 

 

 

KONTAKT

 

Župa Prisoje

Uznesenja Bl. Djevice Marije

 

 

Adresa: Prisoje bb, 80245 Prisoje, BiH

Telefon:  +387 34 366-604

Fax: +387 34 366-604

Mail: info@zupaprisoje.net

Transakcijski račun otvoren kod „UniCredit Bank“

SWIFT: UNCRBA22

IBAN: BA393380604816953985

 

LINKOVI

 

 

  

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vi ste ovdije: